Marihuana

Nejaktivnější složkou kanabinoidů jako je marihuana a hašiš je tetrahydrocannabinol (zkr. THC). Kanabinoidy jsou užívány pro tlumící účinky na centrální nervový systém, jsou považovány za přírodní halucinogeny. U pravidelného užívání dochází k poruchám schopnosti soustředěníkrátkodobé paměti, k poruchám vnímání časuvzdálenosti.

 

Předávkování a delší užívání kanabinoidů může vést k závislosti, která může zapříčinit vážné škody na lidském nervovém systému. Účinná látka je rozpustná v tucích nebo v alkoholu, v těle (díky uložení v tukových tkáních) je proto marihuana detekovatelná poměrně dlouho.

 
Marihuana nebo hašiš se získává ze samičích květenství konopí setého. Zatímco marihuana je usušenou kvetoucí „palicí“ rostliny, hašiš je pryskyřicí, která toto květenství pokrývá. Obě látky jsou svou účinnou podstatou totožné, obsahují psychoaktivní látku THC. Koncentrace THC v hašiši je cca 5krát vyšší než v marihuaně. Hašišový olej obsahuje asi 20% THC
 
THC působí již při dávkách nad 3,3 mg, přičemž jeho obsah v marihuaně se pohybuje běžně okolo 5-10 mg, šlechtěním však lze získat i rostliny obsahující až několikanásobně vyšší koncentrace. Uživatel není schopen dopředu určit, jaká je koncentrace v droze, kterou užívá. Není proto snadné určit čas, kdy odezní vliv drogy na organismus.
 
 

 

Publikováno v Blog